Каталог
(097)880-63-79
UAH
USD
EUR
пн - пт с 10:00 до 20:00 сб - вс с 11:00 до 18:00
(097) 880-6379

Біблійна Динаміка

Автор огляду: ирина Акчурина
23.01.2021

Тора, П’ятикнижжя Мойсееве - Священна Книга. Священність - це не дуже точний переклад з мови Тори, більш точно термін «священність» означає щось між ексклюзивністю і унікальністю. Саме емоційна забарвленість цього загально прийнятого перекладу стала однією з причин трактування Тори, як збірки мудрості єврейського народу. Ця хибна думка йде ще від древніх греків і не дозволяє людству правильно ставитись до змісту тексту П’ятикнижжя. Насправді Тора - це Одкровення, що його дарував народу Ізраїля Творець Всесвіту, саме цей факт і визначив її унікальність і ексклюзивність. Текст Тори, здавалося б, простий і невибагливий, має одну властивість - якщо пересічний читач почне його вивчати, то швидко переконається, що кращого снодійного не вигадаєш. Справа в тому, що інформацію в Книзі настільки спресовано, що важко збагнути її зміст за монотонними повторами фраз, які здаються на перший погляд банальними. Юдейська традиція - мудрість єврейського народу - полягає в роз’ясненні справжнього глибокого змісту Тори, цим займались єврейські мудреці - стовпи юдаїзму. Саме вони створили цілу літературу Коментарів до Тори і саме завдячуючи цим коментарям людям відкривались різні сторони Божого замислу створення Світу. Традиція створення коментарів до Тори зберіглась і продовжує своє існування.

XX і XXI століття стали періодом переходу людства до нової інформаційної ери. Тож не могли мудреці Тори залишитись осторонь революційних наукових відкриттів, не могли не реагувати на розпочате повернення єврейсько народу до своєї Країни. Вирішальним чинником цього процесу був релігійний сіонізм, який став поштовхом і для розвитку ортодоксального модерністського юдаїзму. Одним із авторів ортодоксального модернізму є Пінхас Полонський. Його коментарі на Книгу Буття, засновані на працях єврейських мислителів останнього століття, р. А.ї. Кука, р. Й. Д. Соловейчика та р. Є.Л. Ашкеназі (Маніту), є яскравим прикладом модерністської трактовки Святого Письма. 

Новітність коментарів полягає в розкритті динамічного розвитку персонажів Тори, наприклад, простеження трансформації Абрагама, його перетворення з Абрама на Абрагама Саме розвиток людства, на який Всевишній його націлював із самого початку існування Всесвіту (як говорить книга Буття 1:26, «Пануйте над землею», тощо), призвів до появи такої методології викладу коментарів.